ضدعفونی

امروزه برای جلوگیری از کرونا، نقش شرکت های خدماتی و نظافتی بسیار پررنگ تر از قبل شده است. با توجه به اینکه برای جلوگیری از انتشار این بیماری، نیاز است تا به صورت مداوم محیط زندگی پاکیزه و ضد عفونی شود، لازم است تا علاوه بر آشنایی کامل با این بیماری، به صورت روزانه محیط زندگی خود را پاکیزه نگه داریم. در این مقاله می خواهیم در ابتدا با ویروس کرونا، راه های انتقال این بیماری و راه های جلوگیری از آن صحبت کنیم و سپس در مورد اهمیت و چگونگی تمیز کردن سطوح و استفاده از خدمات شرکت های نظافتی مطالبی را بیان کنیم.

ضدعفونی به جهت جلوگیری از ویروس ها

کرونا یا coronavirus یک نوع ویروس است که انواع مختلفی وجود دارد و برخی از آنها باعث بیماری می شوند. ویروس کرونا که اخیرا شناسایی شده است از نوع SARS-CoV-2 است که باعث ایجاد یک بیماری همه گیر در سراسر جهان شده است که می توان آن را از نوع بیماری های تنفسی دسته بندی کرد و به نام COVID-19 نامگذاری شده است.

COVID-19 بیماری ناشی از ویروس کرونا است که در دسامبر 2019 در چین ظاهر شد. علائم COVID-19 شامل سرفه، تب یا لرز، تنگی نفس یا دشواری در تنفس، دردهای عضلانی یا بدن، گلو درد، از دست دادن چشایی یا بویایی جدید، اسهال، سردرد، خستگی جدید، حالت تهوع یا استفراغ و گرفتگی یا آبریزش بینی است. COVID-19 می تواند بسیار شدت یافته و فرد را از پای در آورد. ویروس کرونا می تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود. این ویروس  باید با آزمایش تشخیص داده شود. در نهایت باید گفت هنوز واکسن ویروس کرونا وجود ندارد.

ضد عفونی

راه های انتقال کرونا

شواهد موجود نشان می دهد که COVID-19 به صورت مستقیم و غیرمستقیم (از طریق اشیا یا سطوح آلوده) و یا تماس نزدیک با افراد آلوده گسترش می یابد. به عنوان مثال در تماس با افراد آلوده، فرد سالم از طریق ترشحات دهان و بینی فرد مبتلا می تواند دچار این ویروس شده و زنجیره کرونا در بین افراد گسترش می یابد.

این موارد عبارتند از بزاق، ترشحات تنفسی یا قطرات ترشح. مثلا وقتی فرد آلوده سرفه، عطسه، صحبت می کند و یا آواز می خواند، این موارد از دهان یا بینی او آزاد می شود. افرادی که از نزدیک (در فاصله 1 متری) با فرد آلوده در تماس هستند، می توانند با ابتلا به قطره های عفونی به دهان، بینی یا چشم آنها، به COVID-19 را مبتلا کنند.

 

ضد عفونی

واکسن هایی برای جلوگیری از کرونا

واکسن ها قبل از ورود به کلینیک ها و داروخانه ها، نیازمند گذراندن 5 مرحله هستند که شامل 3 فاز، تولیدات محدود و در نهایت مرحله تایید می باشد. فاز اول مرحله تست امنیت و مقدار دوز واکسن ها است که روی حیوانات تست می شود. فاز دوم مرحله آزمایشات بالینی محدود روی انسان ها و فاز سوم مرحله آزمایشات بالینی در مقیاس وسیع است.

طبق آخرین اخبار ها می توان گفت چندین شرکت در حال ساخت واکسن کرونا هستند که اگر بخواهیم وضعیت هر کدام از واکسن ها را در این شرکت ها بدانیم، باید گفت:

 • شرکت مدرنا: این شرکت با کمک 1 میلیارد دلار از سوی دولت، شروع ساخت واکسن را از ژانویه آغاز کرده است و تاکنون واکسن آن در فاز سوم قرار دارد.
 • بیوتک: این شرکت آلمانی مستقر در آمریکا توانسته است با موفقیت فاز اول را عبور کرده و در فاز 2 و 3 هستند.
 • زایدوس: یک شرکت هندی است که واکسن آن در مرحله دوم قرار دارد.
 • urevac: یکی دیگر از شرکت های آمریکایی است که واکسن آن در فاز دوم قرار دارد.

ضد عفونی از جمله راه های جلوگیری از کرونا

مهمترين راه آن است كه حداقل یک متر فاصله بین خود و دیگران داشته باشید تا هنگام سرفه، عطسه یا صحبت کردن، خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهید. در محیط داخلی حتی بیشتر از خود و دیگران فاصله داشته باشید. هرچه دورتر، بهتر است. پوشیدن ماسک را به یک عادت طبیعی در هنگام قرار گرفتن در کنار افراد دیگر بدانید. برای ماسک زدن باید دستان خود را تمیز کرده و با ماسک، دهان، بینی و چانه خود را کامل بپوشانید. همچنین لازم است ماسک های یک بار مصرف را هر چند ساعت یک بار تعویض کنید.

به طور مرتب دست ها و لباس های خود را با آب و صابون یا شوینده های الکی بشویید. هرگز وقتی به بیرون از خانه رفتید، به چشم ها، گوش ها و بینی و دهان خود دست نزنید. اگر نشانه های کرونا دارید، بهتر است به یک پزشک مراجعه کنید و خود را در یک اتاق از سایرین قرنطینه نمایید.

راه های دیگر جلوگیری از کرونا

از جمله راه های دیگری که باید همواره در جلوگیری از کرونا به آن توجه کرد، ضدعفونی و نظافت کرونا در منازل، محیط های کار، محل های پررفت و آمد مانند آسانسور ها، راه پله ها و سالن ها و … می باشد. همچنین ضدعفونی کردن منزل شامل تمیز و پاک کردن اشیا در محل زندگی و یا محل کارمان است. مهمترین این اشیا وسایلی هستند که هر روز با آنها تعامل داریم مانند کامپیوتر ها، موبایل ها، میز و صندلی، تلفن، کیبورد، عکس و یا سطوح اتاق و دستگیره های در و … .

از آنجایی که مهم ترین راه گسترش ویروس کرونا، از طریق سطوح آلوده شده به ویروس است، لازم است تمیز کردن سطوح در اولویت قرار بگیرد.

پاک کردن سطوح

همانطور که گفتیم، ضدعفونی کردن و تمیز کردن سطوح مهم راه جلوگیری از گسترش کرونا است. یک نکته بسیار مهم در جلوگیری از کرونا، رعایت نظافت و ضدعفونی اشیا است. با توجه به این موضوع بسیار مهم است که بدانید ویروس کرونا تا چه مدت روی سطوح باقی می ماند.

همانطور که در تصویر نیز مشاهده می کنید و با توجه به شواهد جدید باید گفت:

 • ویروس کرونا روی موبایل: 1-4 روز
 • ویروس کرونا روی پارچه و لباس: چند ساعت تا 2 روز
 • روی کاغذ و اسکناس های پول: 3 ساعت تا 4 روز
 • شیشه: بین 4 تا 5 روز
 • چوب: بین 2 تا 5 روز
 • آلومینیوم: 8 ساعت تا 5 روز

ضدعفونی

اهمیت ضدعفونی کردن وسایل

در قسمت راه های جلوگیری از کرونا نیز این اهمیت تا حدی بیان شد اما لازم است یک بار دیگر در این قسمت به آن بپردازیم. با گذشت زمان، علم ما برای جلوگیری از کرونا با شناخت بیشتر از این بیماری بیشتر شده است. طبق این دانش، تاکنون 2 مورد مهم در ابتلای ویروس کرونا تشخیص داده شده است که اولین مورد آن ابتلا از طریق عدم رعایت فاصله اجتماعی استاندارد حداقل 1.5 تا 2 متر با افراد دیگر و دومین مورد، تماس با سطوح آلوده و انتقال ویروس از این سطوح به چشم، حلق، بینی یا گوش ها است.

مورد اول برای جلوگیری از کرونا از طریق ماسک، شیلد و حفظ فاصله توسط خود فرد انجام می شود. اما مورد دوم نیازمند توجه بیشتری برای جلوگیری از کرونا است. به طور کلی می تواند دو کار مهم را برای جلوگیری از کرونا از طریق سطوح انجام داد:

 • نظافت و پاک کردن: در این مورد افراد باید با آب و صابون سطوح را تمیز کرده و ضدعفونی کنند. تمیز کردن باید به صورت مداوم بوده و سطوحی که بیشترین تماس را با آن دارید را با آب و صابون بشویید. این سطوح عبارتند از کلید های روشنایی در منازل، دستگیره های در، صفحه کلید ها، توالت ها، تلفن، میز، سینک ظرفشویی و …
 • ضد عفونی کردن: دومین بخش مهم برای جلوگیری از کرونا از طریق سطوح، ضدعفونی کردن است. این کار برای اطمینان از آنکه ویروس کاملا در این سطوح از بین رفته انجام می شود. این کار می تواند بر روی سطوح مختلفی انجام شود که مهمترین آنها عبارتند از وسایل الکترونیکی، لباسشویی، وسایل آشپزخانه، سطوح درهای ورودی و خروجی و …

خدمات مجموعه گل آذین میرداماد برای جلوگیری از کرونا

مجموعه گل آذین میرداماد از جمله شرکت های خدماتی است که به صورت یک سرویس آنلاین خدمات منزل فعالیت می کند. این شرکت با داشتن بیش از 14 سال سابقه کار درخشان خدمات خود را در دو قسمت اعزام نظافتچی به صورت روزمزد و خدمتکار ثابت ارائه می دهد. امروزه با توجه به گسترش شیوع کرونا، بسیاری از اماکن عمومی و خصوصی نیاز به نظافت و ضدعفونی دارند که برای رفع این نیاز، شرکت های خدماتی نظافتی می توانند در این مورد خدمات مختلفی را ارائه دهند.

خدمات نظافتی مجموعه گل آذین میرداماد برای جلوگیری از کرونا عبارتند از:

 •  خدمتکار ثابت: خدمتکار ثابت می تواند آقا یا خانم بوده و به مدت 1 تا 6 روز در هفته فعالیت کند.
 •  پرستار: اعزام پرستار یکی دیگر از خدمات مجموعه گل آذین میرداماد است. پرستاران می توانند پرستاران می توانند خدمات از جمله مراقبت و نگهداری از سالمندان، انجام امور خانه، رسیدگی به نظافت شخصی، انجام امور رفاهی و پر کردن اوقات فراغت سالمند، انجام امور اداری و مالی سالمند و رسیدگی به وضعیت سلامتی او را انجام دهند.
 •  نظافت منزل: تمیزکاری و نظافت و همچنین ضدعفونی از جمله وظایف این قسمت از خدمات مجموعه گل آذین میرداماد می باشد که می تواند برای ضدعفونی کردن منازل و جلوگیری از کرونا بسیار موثر باشد.
 •  نظافتچی: اعزام نظافتچی خانم و آقا جوان برای انجام نظافت های های منزل به صورت کامل و با ریزه کاری و یا سنگین نیز جزوی از خدمات نظافت تخصصی این مجموعه می باشد.
جهت درخواست نیرو کلیک کنید